Inne

Co to jest canonical tag?

• Zakładki: 35


Jednym z tagów, które stosowane są naprawdę często jest canonical tag. Stosuje się go po to, aby zapobiec duplikacji treści. Jest jednym z bardziej użytecznych tagów, co jednak nie oznacza, że trzeba sięgać po niego zawsze. Okazuje się bowiem, że roboty Google bardzo dobrze radzą sobie z samodzielnym wyborem tej wersji strony, która jest oryginalna. Są jednak i takie sytuacje, kiedy zastosowanie canonical tag jest konieczne. Zobaczmy co to jest canonical tag, a także kiedy warto zastosować go na stronie.

Czym jest canonical tag?

Jak już wspomnieliśmy, canonical tag chroni przed duplikacją treści. Jest to jeden z częściej wykorzystywanych tagów. Co ciekawe, zalicza się go do tej samej kategorii, co dużo bardziej znane taki meta description oraz meta title. Tag ten stosowany jest dla oznaczenia oryginalnej witryny. Jego użycie sprawia, że duplikacja contentu jest zdecydowanie mniej prawdopodobna. Należy w tym miejscu podkreślić, że duplicate content bardzo często przyczynia się do spadku pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, co jest niezwykle niekorzystne.

Kiedy sięgnąć po canonical tag?

Zacznijmy od tego, kiedy stosowanie canonical tag jest pozbawione sensu. Nie warto po niego sięgać, jeśli Twój serwis usługowy jest mało rozbudowany. Nie jest on konieczny także wtedy, kiedy oferta w prowadzonym przez Ciebie sklepie internetowym jest zróżnicowana. Jeśli jednak jesteś posiadaczem naprawdę złożonej strony usługowej, canonical tag jest tym, o czym nie można zapomnieć. Dzieje się tak dlatego, że zachodzi wysokie ryzyko umieszczenia na stronie niemal identycznych opisów usług czy produktów. Różnice mogą dotyczyć jedynie kolorów bądź konkretnych parametrów. A to oznacza wspomniane wcześniej zjawisko duplicate content, które jest niezwykle niekorzystne.

Czy canonical tag może zaszkodzić?

Wiele osób rezygnuje ze stosowania canonical tag w przekonaniu, że jest to element, który może witrynie zaszkodzić. Tymczasem okazuje się, że nie ma negatywnego działania tagu canonical. Jego stosowanie jest w pełni bezpieczne, a w wielu przypadkach wręcz niezbędne. Jeśli nie jesteś pewny, że content, którym dysponujesz jest w pełni oryginalny, tag canonical jest tym, co może uchronić Twoją stronę przed spadkiem w wynikach wyszukiwania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *