Bez kategorii

Czy warto się ubezpieczyć planując wiosenny urlop?

• Zakładki: 24


Wyjeżdżając na urlop zawsze mamy nadzieję, że nie dojdzie do żadnych nieprzyjemnych sytuacji, ale niestety, wypadki na wakacjach nie są wcale tak rzadkie. Leczenie za granicą jest drogie, do tego dojść mogą jeszcze inne nieplanowane wydatki, dlatego dla własnego dobra warto przez wyjazdem wykupić odpowiednią polisę.

Co powinno obejmować ubezpieczenie?

Podstawą jest polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – jeśli dojdzie do wypadku z naszej winy, właśnie OC pokryje wszelkie koszty z nim związane. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę gotówki gdy doświadczymy podczas wakacji uszczerbku na zdrowiu. Polisa turystyczna powinna też obejmować koszty transportu medycznego i transportu do kraju, bo to zwykle są bardzo wysokie sumy, które bez ubezpieczenia trzeba będzie wyłożyć z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest także pakiet Assistance, który zapewni wsparcie podczas wypadków i nieprzewidzianych problemów w trakcie wyjazdu.

Wykupując ubezpieczenie turystyczne trzeba się upewnić, że obejmuje ono nie tylko kraje UE, ale też inne państwa, spoza systemu EKUZ – w krajach unijnych leczenie pokrywane jest z krajowego ubezpieczenia, choć tylko do kwoty, jaka obowiązuje w Polsce. Dodatkowo opłaca się jeszcze wykupienie ubezpieczenia bagażu, zwłaszcza gdy zamierzamy podróżować samolotem. Tego typu polisa obejmuje także te wartościowe rzeczy, jak drogi sprzęt sportowy czy profesjonalny aparat fotograficzny.

Czy w cenie wycieczki jest także ubezpieczenie?

Jak można sprawdzić na https://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/, operatorzy wycieczek muszą zapewnić swoim klientom ubezpieczenie. Polisa turystyczna jest zatem wliczona w cenę, jednak zakres ubezpieczenia biuro ustala już indywidualnie. To oznacza, że taka polisa może nie obejmować dodatkowych usług, jak leczenie chorób przewlekłych czy ochrona bagażu.

Kolejną ważną kwestią jest termin ważności polisy, bo nie zawsze jest tak, że ubezpieczenie działa od razu, w dniu podpisania umowy. Inaczej mówiąc, jeśli mamy taką polisę, a do wypadku dojdzie już na samym początku wycieczki, ubezpieczyciel nie wypłaci żadnego odszkodowania.

Turyści nie zawsze są też świadomi tego, że ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków często nie obejmuje sportów ekstremalnych, a za takie ubezpieczyciel może uznać nurkowanie czy żeglowanie. Bez dodatkowych opcji zwykła polisa turystyczna nie pokryje kosztów leczenia i rehabilitacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że do wypadku doszło podczas nietypowej aktywności.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.