Inne

Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google?

• Zakładki: 62

Podejmując decyzję o prowadzeniu strony internetowej, z pewnością nie miałeś zbyt rozległej wiedzy na ten temat. Im dłuższy czas upłynął jednak od pojawienia się Twojej strony w sieci, tym ta wiedza jest większa. W efekcie może okazać się, że strony, które umieściłeś w wynikach wyszukiwania nie powinny w ogóle tam być. Ich obecność przynosi więcej szkody niż pożytku. Na szczęście dzisiaj nie jest to problem. Google daje bowiem możliwość usunięcia stron. Pojawia się jednak pytanie jak to zrobić, aby uzyskać oczekiwany efekt. Spróbujemy podpowiedzieć.

Kiedy warto zdecydować się na usunięcie strony z wyników wyszukiwania?

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach usunięcie strony z wyszukiwarki Google jest wskazane. Warto zrobić to wtedy, kiedy indeksowanie strony przynosi szkody z punktu widzenia SEO. Jest to rozwiązanie odpowiednie również wówczas, gdy występuje tak zwana duplikacja treści. Jeśli danej podstrony nie uaktualniasz, co oznacza, że znajdują się na niej treści nieaktualne, wyindeksowanie również jest dobrym posunięciem. Warto pamiętać, że obecność w indeksie tych stron, których w nim nie powinno być zawsze wiąże się z koniecznością ich wyindeksowania. Jest to tak naprawdę jedyne rozsądne działanie, jakie można podjąć.

Co trzeba zrobić, aby strona nie była uwzględniona w wynikach wyszukiwania?

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia, jakim jest Search Console. Po zgłoszeniu prośby o nieuwzględnianie strony w wynikach wyszukiwania, zostanie ona wyindeksowana. Trzeba jednak pamiętać o jednym: jest to rozwiązanie, które nie jest trwałe. Co to oznacza? Efekt utrzyma się przez około sześć miesięcy. Po tym czasie roboty ponownie zaindeksują stronę, co sprawi, że pojawi się ona w wynikach wyszukiwania. Rozwiązaniem odpowiednim dla osób, którym zależy na trwałym wyeliminowaniu strony z wyników wyszukiwania jest skorzystanie z atrybutów noindex nofollow. Wystarczy zastosować te tagi, aby strona skutecznie zniknęła z wyników wyszukiwania Google. Aby była ona ponownie indeksowana, niezbędne jest usunięcie tagów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
127 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *