Inne

Jak mądrze korzystać z metatagu no index na stronie www?

• Zakładki: 18

W optymalizacji pod kątem wyszukiwarek typowym celem jest uzyskanie jak największej liczby stron zaindeksowanych przez wyszukiwarki takie jak Google. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że w każdym przypadku może to spowodować lepsze rankingi SEO. Jednak nie zawsze tak jest. Często konieczne jest celowe uniemożliwienie wyszukiwarkom indeksowania niektórych stron z Twojej witryny, aby zwiększyć SEO i możesz to zrobić z pomocą funkcji no index, o której powiemy więcej w tym artykule.

Jakie strony warto ustawić z atrybutem no index i ukryć przed robotami Google?

Jak wspomniano, nie wszystkie strony w Twojej witrynie muszą być indeksowane przez wyszukiwarki. Oczywiście ostatecznie to, gdzie warto umieścić no index będzie zależne od Twoich potrzeb, jest jednak kilka takich miejsc w witrynie, które zwykle znajdują się na tej liście.

Jakim stronom warto ustawić atrybut no index?

  • strony docelowe dla reklam,
  • strony z podziękowaniami,
  • strony dotyczące prywatności i polityki,
  • strony administracyjne,
  • zduplikowane strony (np. podobne treści publikowane w wielu witrynach należących do jednej firmy),
  • strony o niskiej wartości (np. nieaktualne treści sprzed lat, ale coś na tyle cennego, że nie może zostać usunięte ze strony www)

Przed ustawieniem no index ważne jest przeprowadzenie dokładnego audytu treści witryny, aby mieć systematyczne podejście do określania, które strony uwzględnić, a które wykluczyć.

Jak uniemożliwić Google indeksowanie niektórych stron internetowych z pomocą no index?

Istnieją różne sposoby odindeksowania stron internetowych z wyszukiwarek: jak plik robots.txt oraz narzędzia Google dla webmasterów, ale najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowany metatag „no index”. Właściwie jest to najskuteczniejszym i najłatwiejszym narzędziem do zapobiegania indeksowaniu niektórych stron internetowych przez Google. Zasadniczo jest to dyrektywa, która mówi robotom wyszukiwarek, aby nie indeksowały danej strony internetowej, przez co nie będzie ona wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *