SEO

Pozycjonowanie stron – jak się nauczyć SEO od podstaw?

• Zakładki: 51

Optymalizacja techniczna strony, dobór fraz kluczowych, link building… Zakres elementów, którymi trzeba się zająć w ramach pozycjonowania i ogrom wiedzy, którą trzeba posiąść, aby robić to dobrze, może zniechęcać. I to szczególnie początkujących, którzy szukają sposobów na naukę SEO krok po kroku. Edukacja w zakresie SEO nigdy się nie kończy, ale to nie znaczy, że nie ma sensu się za to zabierać. Pozycjonowanie dla początkujących to nie lada wyzwanie, ale ta praca przynosi owoce. Chcesz zdobywać najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania dla swojej strony? Zobacz, co robić, aby lepiej zrozumieć, o co chodzi w SEO. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, od czego zacząć naukę pozycjonowania. Zapraszamy do lektury!

Pozycjonowanie dla początkujących

Jeżeli czytasz ten wpis, zapewne wiesz już, czym jest pozycjonowanie i chcesz opanować jego podstawowe pojęcia oraz zrozumieć, jak to robić. Początki w nauce SEO nie są proste, głównie z powodu szerokiego zakresu wiedzy do przyswojenia i ciągłych zmian, jakie zachodzą w świecie pozycjonowania. Ważne jest więc, aby szukać informacji w sprawdzonych źródłach i zdobywać wiedzę na kilka różnych sposobów.

Blogi i fora do nauki pozycjonowania

Duży wybór źródeł wiedzy w sieci jest jednocześnie zaletą i wadą. Ciężko w tym gąszczu informacji znaleźć te najbardziej rzeczowe. Gdzie szukać informacji o SEO? Zwykle wartościowe treści można znaleźć na blogach agencji marketingowych. Każda większa agencja SEO ma swoją bazę wiedzy, na której eksperci dzielą się doświadczeniem zdobytym przez lata pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie też lektura wpisów na tematycznych blogach, takich jak ADS Tanio, ale też na blogach Senuto i Semstorm lub w serwisach największych guru pozycjonowania w Polsce, takich jak np. Zgred lub PapaSEO. Nowinki z branży i nowości od Google najłatwiej znaleźć na zagranicznych portalach newsowych poświęconych w całości tematyce marketingu, zagadnieniom takim jak SEO, copywriting lub Google Ads. Najciekawsze z nich to choćby Search Engine Land czy blog Ahrefs. Jeśli zmagasz się z bardziej konkretnym problemem, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z grup tematycznych na Facebooku i for.

Kurs SEO dla początkujących

Jak zacząć pozycjonowanie swojej strony? Zapisz się na kurs SEO. Kursy to jedna z najciekawszych metod nauki pozycjonowania, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają, jak i dla tych, którzy poszukują nowej wiedzy albo chcą wymienić się doświadczeniami. W internecie znajdziesz platformy z kursami dla początkujących oraz webinary i szkolenia z pozycjonowania krok po kroku. Niektóre z nich są płatne, ale da się też znaleźć dobre, darmowe kursy SEO, które pomogą Ci rozwijać wiedzę z zakresu SEO. Bez problemu znajdziesz materiały w najlepszej dla siebie formie – teksty, podcasty, nagrania wideo – i na dowolnym poziomie zaawansowania. Wielu specjalistów i wiele agencji przygotowuje swoje własne platformy i kursy SEO do nauki dla początkujących. Dostępne są kursy dedykowane właścicielom biznesów, copywriterom lub specjalistom SEO. Można wybrać te ogólne, skupione na podstawach, jak i skumulowane porcje wiedzy na konkretne tematy. Wybór jest naprawdę spory. Dla każdego znajdzie się odpowiednia forma nauki.

Nauka pozycjonowania z podcastów i YouTube

Szukasz takiej formy, która bez wysiłku pomoże Ci dowiedzieć się, jak wygląda skuteczne pozycjonowanie w praktyce? Jeśli lubisz słuchać podcastów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – seowcy tworzą również podcasty do nauki pozycjonowania. Najciekawsze podcasty o SEO na polskim rynku to między innymi podcast Funky Media. To kilkadziesiąt odcinków podejmujących najważniejsze tematy z zakresu SEO, które w całości tworzą kompleksowy kurs SEO. W ten sposób możesz uczyć się w samochodzie, podczas sprzątania albo na siłowni – wystarczą Ci słuchawki i telefon. Na zagranicznym rynku warto sprawdzić podcast Search Engine Journal Show, Marketing O’clock i Marketing Scoop Podcast. Z kolei na YouTube warto zajrzeć na kanał Senuto (w języku polskim), Ahrefs TV, Google Search Central, Surfer czy też kanał Neila Patela.

Praktyka czyni mistrza, czyli ucz się i rób!

Samo czytanie blogów i słuchanie podcastów to za mało. Nauka teorii jest niezbędna, szczególnie, kiedy stawiasz pierwsze kroki w marketingu, ale to w praktyce uczymy się najwięcej. Metoda prób i błędów, sprawdzanie wybranych rozwiązań na własną rękę – w ten sposób przetestujesz rzeczy, których się dowiedziałeś i przekonasz się, co faktycznie się sprawdza. Stwórz swój własny projekt, testowy blog albo mały serwis z kilkoma podstronami i prowadź na nich działania SEO.

Nauka SEO to spore wyzwanie, ale z odpowiednią dawką motywacji i dobrymi źródłami opanujesz podstawy SEO i więcej. Skorzystaj z naszych wskazówek oraz polecanych blogów, kursów i podcastów, a z pewnością rozwiniesz swoją wiedzę o pozycjonowaniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
213 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *