Inne

Co to jest rel noopener oraz noreferrer?

• Zakładki: 57

Tworząc stronę internetową, będziesz sięgał po szereg atrybutów, których stosowanie ma na ogół jeden cel: poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Chodzi bowiem o to, aby witryna była pozytywnie oceniana przez roboty wyszukiwarek, a tym samym, by była dobrze widoczna dla Internautów. Tylko bowiem w takiej sytuacji można liczyć na to, że liczba wejść na nią będzie naprawdę spora. Do często wykorzystywanych atrybutów zalicza się rel noopener oraz rel noreferrer. Zobaczmy, co wynika z ich zastosowania, a także kiedy warto po nie sięgnąć.

Jakie jest znaczenie znacznika rel?

Z uwagi na to, że atrybut noopener oraz noreferrer stosuje się ze znacznikiem rel, krótko omówimy jego znaczenie. Jest on stosowany w celu oznaczenia relacji, jaka zachodzi między linkiem, a miejscem, do którego prowadzi od Internautę. Stronę internetową można oczywiście tworzyć samodzielnie, stosując odpowiednie znaczniki. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość ryzykowne. Jeśli znacznik zostanie zastosowany nieprawidłowo, mogą pojawić się poważne konsekwencje. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących usługi w zakresie tworzenia stron internetowych.

Co daje zastosowanie atrybutu noopener oraz noreferrer?

Zastosowanie tych atrybutów to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla Internautów. Obecność noopener sprawia, że użytkownicy sieci chronieni są przed otwieraniem tych stron internetowych, które mogą podszywać się pod witryny, na które chcemy trafić. To także sposób na uniemożliwienie otwierania linków, które mają znacznik _blank. Generalnie jest on dobry, bo przekierowuje do nowego okna bądź karty, co sprawia, że użytkownik nie musi opuszczać tej strony, z której korzysta aktualnie. Zawsze jednak wiąże się to z ryzykiem uruchomienia w tle usługi, która będzie szkodliwa. Z kolei atrybut noreferrer sprawia, że informacje z jednej strony nie są przesyłane do drugiej, kiedy Internauta kliknie w link. Noreferrer działa więc podobnie do nofollow.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *